Chystáte sa prenajímať svoju nehnuteľnosť? Určite Vám prebehne hlavou, čí nájomca bude poctivo platiť nájom, či neponičí nehnuteľnosť a mnoho iného. Obavy s týmto spojené sú úplne adekvátne. My Vám ukážeme tipy ako preveriť budúceho nájomcu, tak aby prenájom nehnuteľností bola pre Vás prechádzka ružovou záhradou.

1. Prvý kontakt je dôležitý

Zvyčajne prvý kontakt s nájomcom zaisťuje realitný maklér, ktorý už má skúsenosti s odhadovaním ľudí. Môže sa však stať, že v prvom kontakte budete práve vy. Či už v kontakte telefonickom alebo cez email. Potrebné je všímať si vystupovanie a správanie potenciálneho nájomcu. Odpovedá na emaily, telefonáty? Akou formou píše email? Už z prvého kontaktu sa da mnoho vyčítať. V prípade neistoty môžete vždy poprosiť realitného makléra, aby si potenciálneho nájomcu „preklepol“. Ten je tu práve od toho aby Vám s prenájom nehnuteľnosti pomohol a čo najviac Vám prenájom uľahčil.

2. Internet ako zdroj rýchlo a ľahko dostupných informácií

Internet je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob ako získať informácie o potenciálnom nájomníkovi. Skúste si „vygoogliť“ meno potencionálneho nájomníka, poprípade ho vyhľadajte na akejkoľvek sociálnej siete a všímajte si ako komunikuje, aké príspevky zdieľa, ako odpovedá v komentároch pri rôznych diskusiách. Vyskúšajte ho vyhľadať aj v Registri dlžníkov, či Obchodnom registri. Môžete sa dozvedieť zaujímavé informácie. V najhoršom prípade sa záujemca môže objaviť aj na stránkach Polície SK ako hľadaná osoba. Môže to znieť odstrašujúco ale pri prenájme nehnuteľností je obozretnosť na prvom mieste.

3. Dlhodobý prenájom nehnuteľnosti

Na začiatku sa oplatí ponúkať prenájom nehnuteľnosti za nižšiu cenu. Tá Vám garantuje väčšie množstvo záujemcov. Budete si môcť vybrať z väčšieho počtu práve toho najvyhovujúcejšieho. Výhodnejšie je si vybrať stabilného nájomcu, ktorý má záujem o dlhodobý prenájom. Krátkodobé prenájmy Vás budú stáť viac času, energie a koniec koncov aj viac peňazí. Mať niekoho stáleho sa Vám vyplatí omnoho viac ako neustále hľadanie nájomníkov.

4. Osobné stretnutie a otázky na telo

Ak sa potenciálny záujemca dostal až sem, je to dobrá správa pre Vás. Blížite sa ku koncu „výberového konania“. Pri osobnom stretnutí si opäť treba všímať ako záujemca reaguje, ako sa správa. Treba byť ale obozretný lebo aj podvodníci dokážu byť presvedčiví a hlavne sympatickí. Nebojte sa klásť otázky „na telo“. Zistite, či je záujemca zamestnaný, aký je dôvod prenájmu nehnuteľnosti, atď. S ďalšími otázkami Vám radi pomôžu naši realitný makléri. Pri osobnom stretnutí sa neváhajte opýtať na to s kým bude nájomca bývať. Sám, s rodinou, s deťmi, s kamarátmi? Ak si neželáte, aby sa nájomca nasťahoval s domácimi maznáčikmi, treba byť k nemu úprimný od prvého kontaktu.

5. Buďte trpezlivý

Nikto nepovedal, že to bude ľahké. Ako sa hovorí: „trpezlivosť ruže prináša“. Treba si vyčleniť čas na získavanie potrebných informácií, na stretávanie sa so záujemcami a tiež na potrebnú administratívu. Trpezlivosť Vám zaistí nájdenie ideálneho nájomcu. V prípade ak si nebudete vedieť dať rady, budete mať pocit, že Vás to stojí veľa úsilia a voľného času, neváhajte sa obrátiť na ktoréhokoľvek realitného makléra z realitnej kancelárie RE/MAX EXTRA. Určite Vám radi poradia a pomôžu pri prenájme nehnuteľnosti.

kariera realitny makler

Zvažujete prenájom nehnuteľnosti?

Naše metódy vám pomôžu, rovnako ako mnohých klientom pred vami, nájsť dobrého a solventného nájomcu.