Bývate v piatok mentálne unavený a túžite aspoň počas víkendov zabudnúť na každodenný pracovný stres? Zaobstarajte si starší domček či chatu a upravte si ho na víkendové bývanie. Takéto nič nerobenie mimo mestského ruchu Vám dodá síl do ďalšieho pracovného týždňa. V článku sa dočítate, načo si dať pozor pri kúpe.

Neexistuje najlepšia lokalita, kde má byť umiestnená vaša nová chalupa. To, či uprednostňujete horskú oblasť alebo rovinu, chalupu v chatovej oblasti alebo na samote medzi stromami, je výsostne na vašom rozhodnutí. Treba sa však zamyslieť, ako ďaleko od vášho domova by mala byť. Z čisto ekonomického a praktického dôvodu sa odporúča mať ju vo vzdialenosti maximálne 120 km. Samozrejme, nie je to pravidlo a výber je len na vás. Určite však nezaškodí, ak budú v blízkosti malé potraviny, pohostinstvo či lekáreň.


Vytýčte si priority

Akú chalupu hľadáte ako vašu oázu pokoja? Ťažko totižto nájdete stavbu, ktorá bude do detailov vyhovovať vaším predstavám, preto postačujú aspoň záchytné body. Už pri prvom kontakte s realitným maklérom zisťujte, či spĺňa ponuka vaše požadované parametre. Taktiež sa informujte o prístupe, susedských vzťahoch, či okolitom prostredí.


Na obhliadke

Prvá obhliadka je spojená s bežným fyzickým obzretím vnútra i okolia vami vybranej chaty. Veľkú úlohu tu zohráva váš prvý dojem, to aký máte z domu pocit je naozaj veľmi kľúčové. Rovnako dôležité je porovnanie existujúceho stavu s projektmi stavby, ak ho má majiteľ k dispozícií. Na základe toho viete odhaliť možné skryté chyby. Dáva vám to príležitosť na odkonzultovanie zistených nedostatkov priamo na mieste.


Vykonajte odbornú obhliadku

Ak sa jedná o vyššiu investíciu, odporúčame taktiež vykonať odbornú obhliadku, či už s projektantom, architektom, či súdnym znalcom. Ten vám dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky, nakoľko jeho práca spočíva v zanalyzovaní skutkového stavu a v zhodnotení vhodnosti objektu pre budúce využívanie. Takisto vám určí potrebný rozsah prác a výdavky s nimi spojené. Treba však brať do úvahy fakt, že sa môže stať, že pri rekonštrukcii staršej nehnuteľnosti sa spusti takzvaná reťazová reakcia a zmena stavby si vyžiada ďalšie dodatočné výdavky.


Preverte si všetky potrebné dokumenty

Ak ste o svojom výbere rozhodnutý, nezachovajte sa ako impulzívny kupec. Opatrnosti nikdy nie je dosť a radšej si preverte všetky potrebné dokumenty. Od predajcu si vyžiadajte čitateľnú kópiu z katastrálnej mapy a čerstvý list vlastníctva. Pri drahšej chalupe nebude na škodu ani vypracovaný znalecký posudok. Pravdivosť informácií, napríklad o vlastníctve domu, si overte na príslušnom katastrálnom úrade. Tu sa opýtajte, či daná nehnuteľnosť nie je zaťažená vecným bremenom, predkupným, alebo záložným právom.

Hľadáte aj vy miesto pre zaslúžený oddych? Pozrite si našu súčasnú ponuku. Nenašli ste tam nič, čo spadá do vašich výberových kritérií? Napíšte nám, radi vám s tým pomôžeme.