V silno konkurenčnom prostredí, čím bezpochyby realitné sprostredkovania je, by mal maklér využívať všetky možnosti na získanie si potenciálnych zákazníkov. A jeho oblečenie je jedným z účinných nástrojov na vytvorenie správneho prvého dojmu.

Či už chceme alebo nechceme, ľudia rýchlo posudzujú ostatných na základe prvého dojmu. Všetci poznáme výrok: „Nesúďte knihu podľa obalu“, ale smutnou pravdou je, že to robíme všetci. Vidíme človeka a v milisekundách, ako skúsený agent FBI, okamžite začneme profilovať a kategorizovať na základe vzhľadu. Má na sebe pokrčenú košeľu? Je určite nedbalý. Má na profesionálnom stretnutí sandále? To snáď nemôže myslieť vážne …

Áno, vzhľad je dôležitý. Najmä v oblasti podnikania, kde reprezentujete svoju spoločnosť, svoj výkon a ovplyvňujete povesť svojej značky. A realitný priemysel nie je výnimkou. Zaujíma vás ako si udržať profesionálny vzhľad a nepokaziť prvý dojem? Uvádzame niekoľko základných pravidiel a rád, čo nosiť a čomu sa ako realitný maklér radšej vyhnúť.

Uvažujte v kontexte

V kontexte máme na mysli to, že situácie sú rôzne a musíte sa prispôsobiť meniacim sa okolnostiam. Miesto, v ktorom pracujete, osobnosť vášho klienta a dokonca aj miesto na trhu s nehnuteľnosťami, na ktoré sa špecializujete, na záležitosti týkajúce sa vášho realitného kódexu. Predstavte si napríklad, že ukazujete luxusný dom v najlukratívnejší štvrti vášho mesta. Tričko a džínsy by vám pravdepodobne veľlmi na prvom dojme nepridali. Na zvážení je rovnako aj oblek pri návšteve opustenej chaty na vidieku. Vždy prispôsobte štýl obliekania situácii, v ktorej sa práve nachádzate.

Štyl obliekania pre realitného makléra

Teraz, keď sme zistili, že kontext je skutočne dôležitý, prejdime k základným pravidlám „realitného oblečenia“. Nasledujúci zoznam vychádza z rady niektorých úspešných realitných maklérov.

Čo by mali mať muži vo svojom profesnom šatníku?

Formálne topánky

Formálny kabát/sako

Košele s dlhým rukávom

Polotričko

Oblek

Tmavé plátené nohavice

Tmavé ponožky (Aj keď aj extravagantnejšie vzory získavajú na popularite)

Kravata

A čo dámske oblečenie?

Šaty pre voľný čas

Nohavicový kostým

Uzavretá obuv

Blúzka

Formálny kabát/sako

Uvedené položky sú samozrejme voliteľné.

Ako na farby?

Skúsení realitní makléri doporučujú držať sa klasických čiernych, sivých, bielych a všeobecne neutrálnych tlmených farieb. Na obhliadky nenoste odvážne farby, nemusíte presmerovať pozornosť z nehnuteľnosti, ktorú predávate na seba. Uvažujte aj v kontexte, čo aktuálne potrebujete podčiarknuť. Je to ukazovaná nehnuteľnosť, alebo vaša osobnosť?

Štúdie na druhej strane ukazujú, že ak sa zúčastňujete dôležitých udalostí, ako napríklad Deň otvorených dverí, môžu byť pre vás tou najlepšou voľbou jasné farby. Môžu naznačovať sebavedomie a odvahu, čo sú kvality, ktoré môžu pomôcť, aby si klient vybral ako svojho makléra zrovna vás.

Mali by ste nosiť šperky?

Šperky nie sú nutné. Štúdie ukazujú, že drahé šperky môžu vytvárať zlý dojem. Špičkoví realitní makléri doporučujú držať sa klasickej sady: hodinky; perlové náušnice a náhrdelníky. Pamätajte, že strieborné šperky sú niekedy vhodnejšie ako zlato.

Ako už bolo spomenuté, váš dresscode pre prácu v realitách do veľkej miery závisí od situácie, osobnosti a typu vašich klientov. Pri vyberaní vhodného outfitu by ste vždy mali vychádzať z týchto premenných.