Ak chcete predať svoju nehnuteľnosť za čo najviac peňazí, je dôležité pochopiť trendy na vašom realitnom trhu, poznať celkové náklady spojené s jej predajom a vybrať najlepšiu metódu predaja na dosiahnutie cieľa – predať.

Tu je 7 vecí, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste predali za čo najvyššiu cenu.

1. Pochopte miestny trh

Keď je na trhu viac predávajúcich ako kupujúcich, zvyčajne sa predajná cena nehnuteľnosti znižuje, pretože bojujete o záujem kupujúcich. Často tomu hovoríme trh kupujúcich. Naopak, keď je viac kupujúcich, než nehnuteľností na predaj, existuje tendencia zvyšovania ceny. Tomu hovoríme trh predávajúcich.

Dobrým spôsobom, ako zistiť, či ste na trhu kupujúcich alebo predávajúcich, je pozrieť sa na priemerný čas predaja na trhu u podobných nehnuteľností. Vo váš prospech je samozrejme realizovať predaj v okamihu, keď sa nachádzate na trhu predávajúcich.

2. Vyberte vhodný čas na predaj

Jar zvyčajne prináša najviac kupujúcich, pretože mnoho ľudí sa chce sťahovať počas teplejších mesiacov. Hlavne rodinné domy alebo pozemky vyzerajú lákavejšie počas obdobia, kedy sa všetko prebúdza, kvitne a zelenie, ako keď sú zahrabané pod hŕbou snehu. Preto je dôležité zvoliť vhodný čas na predaj.

3. Nastavte správnu cenu

Ak ste nehnuteľnosť predražili, riskujete, že budete musieť znížiť cenu a predávať dlhšie. V priebehu času sa kupujúci môžu stať skeptickými voči nehnuteľnostiam, u ktorých cena neustále klesá. Podľa mnohých to naznačuje, že je niečo zlé, alebo že má predávajúci nerealistické očakávania. To môže zhoršiť vašu vyjednávaciu pozíciu.

Väčšina kupujúcich tiež vyhľadáva pomocou cenového rozpätia, takže ak si svoju nehnuteľnost ceníte nad rámec toho, čo by zaplatila rozumná osoba, zmenšuje sa vám okruh kupujúcich.

A v konečnom dôsledku, predĺženie predaja môže mať väčšie negatívne finančné dôsledky, najmä ak existuje tlak na predaj v kratšom časovom rámci. Berte do úvahy náklady ako platenie dvoch hypoték, poplatky za skladovanie vašich vecí alebo prenájom dočasného bývania.

Pri určovaní ceny nehnuteľnosti sa na nás môžete obrátiť. Cenová analýza je bezplatná a nezáväzná.

4. Kalkulujte, koľko stojí predať nehnuteľnosť

Je taktiež potrebné zohľadniť všetky náklady, zmluvné poplatky, potrebnú údržbu a opravy, náklady na sťahovanie a prevod nehnuteľnosti súviacich s jej predajom. Tieto sa môžu blížiť až k 10% z predajnej ceny.

5. Zistite, ako budete predávať

Väčšina ľudí je oboznámená s tradičným procesom nehnuteľností: príprava vašej nehnuteľnosti na predaj, oslovenie makléra, uvedenie na trh, prehliadky, vyjednávanie s kupujúcim a nakoniec úspešné uzavretie obchodu.

Pred predajom sa neváhajte informovať u realitného makléra, ako môže prebiehať celý predaj a zároveň k akým zdržaniam môže dôjsť, ak dôjde napr. k financovaniu nehnuteľnosti hypotékou.

6. Zvážte menšie renovácie

Vplyv vylepšenia sa líši v závislosti na trhu, v ktorom sa nachádzate a na aktuálnej hodnote nehnuteľnosti.

Je dôležité vziať do úvahy náklady verzus odhadované zvýšenie hodnoty. Zameranie sa na drobné renovácie, ktoré nie sú spojené s individuálnym vkusom, je dobrý spôsob, ako zatraktívniť nehnuteľnosť a prilákať viac kupujúci.

7. Vyjednajte najlepšiu ponuku, nielen najvyššiu

Je prirodzené chcieť získať najvyššiu ponuku. Sú ale aj nepredvídateľné udalosti, ktorými by mohli nastať a celý proces predaja by sa zbytočne predĺžil. Jednou z nich je spôsob financovania kúpy. Ak potenciálny kupujúci financuje kúpu prostredníctvom hypotéky a táto sa mu vo finále nepodarí získať, jediné čo mu ostane je zrušiť svoju ponuku a tým sa kolotoč hľadania kupujúceho začína odznova. Preto by stálo za uváženie uprednostniť hotovostného klienta. Ďalším faktorom ovplyňujúci výber najlepšej ponuky je podmienený predaj. Teda proces, kedy je kupujúci nútení predaj svoju doterajšiu nehnuteľnosť, aby mohol zo zisku financovať kúpu novej nehnuteľnosti. Riziko je v tom, že načasovanie kupujúceho nemusí byť v súlade s vašim.

Ak chcete maximalizovať svoj výnos z predaja, je dôležité porozumieť trendom na trhu. Predraženie môže mať priame negatívne finančné dôsledky a podcenenie takisto.

Pamätajte, že najvyššia ponuka nie je vždy tá najlepšia. Môže zahŕňať nepredvídané udalosti, ktoré majú vplyv na množstvo peňazí, ktoré po predaji máte. Ak zvažujete predaj, neváhajte sa na nás obrátiť.