V aktuálnej dobe väčšina ľudí hľadá online recenzie na všetko – od svojho lekára až po televíziu so širokouhlou obrazovkou. Prečo by ste predsa nemali využívať skúsenosti ostatných, aby ste sa čo najlepšie rozhodli? Takisto vám vedia pomôcť aj referencie na realitných maklérov, aby ste požiadali o radu toho správneho odborníka, ktorý vám pomôže kúpiť alebo predať nehnuteľnosť. Ale rovnako ako v prípade iných recenzií z nich vyťažíte maximum, ak budete čítať aj medzi riadkami.

Kde nájdete recenzie na realitných maklérov a kancelárie?

Vaša prvá snaha pri hľadaní referencíí makléra môže byť Google. V prípade väčších realitných kancelárií sa môžete obrátiť aj na ich stránky, kde nemajú makléri nad tým, čo o nich klient napíše, kontrolu. Počet hodnotenia klientov záleží na konkrétnom maklérovi – niektorí svojich klientov aktívne žiadajú o to, aby zanechali referenciu a niektorí nie.

Tip: hodnotenie od klientov maklérov siete RE/MAX nájdete na portáli RE/MAX Slovakia

Na aké kritériá by ste sa mali pri čítaní referencií zamerať?

Roky praxe v realitnom biznise

Ani nováčik v realitách nemusí byť zlá voľba, predovšetkým pokiaľ za ním stojí kvalitný tím, môže menší počet rokov praxe vyvažovať nadšenie z práce. Niekto, kto je v realitách kratšiu dobu bude mať pravdepodobne aj viac času na dôkladnejšie venovanie sa potrebám klientov, aj keď môže byť menej efektívny.

Počet predaných nehnuteľností

Čím viac nehnuteľnosti maklér predal, tým vyššie sú šance, že pomôže aj vám.

Lokality, na ktoré sa špecializuje

Maklér musí poznať realitný trh v danej lokalite. Ceny môžu byť výrazne iné napríklad aj u domov, ktoré sú od seba vzdialené len pár sto metrov. Zistite, na aké nehnuteľnosti sa daný maklér špecializuje. Maklér, ktorý predáva luxusné domy nemusí byť vhodný pre predaj 1-izbového bytu pred rekonštrukciou.

Skontrolujte dátumy

Posledné recenzie vám poskytujú presnejší obraz o výkonnosti agenta na dnešnom trhu. Nové technológie – konkrétne sociálne médiá – pretvorili realitný priemysel, takže chcete makléra, ktorý zostane aktuálny a vie, ako sa orientovať na rýchlo sa meniacom trhu. Recenzia z roku 2008 nebude taká ako z roku 2020.

Nezameriavajte sa iba na číselné hodnotenie

Nerobte okamžité úsudky na základe počtu hviezd, ktoré agent dostane. To, čo jedna osoba považuje za päťhviezdičkovú službu, by mohla iná považovať za tri hviezdičky, aj keď obidve boli so službou agenta úplne spokojné. Výskum ratingových systémov Amazon a Airbnb navyše ukazuje, že väčšina zákazníkov neposkytuje päťhviezdičkové hodnotenie, čo znamená, že podobná situácia sa stáva aj pri recenziách maklérov a kancelárií.

Vyhodnoťte makléra osobne

Koniec koncov, online recenzie vám môžu povedať iba to, ako maklér pôsobil na predchádzajúcich klientov a nič nenahradí osobný dojem.

Nekupujete novú televíziu, neváhajte sa teda obrátiť aj na viac maklérov a vyberte si jedného podľa toho, ktorý budem najviac vyhovovať vám.