Málo nehnuteľností vyzerá najlepšie v zime. To je čiastočne dôvod, prečo mnoho ľudí kúpu novej nehnuteľnosti plánuje s príchodom jari. Tento rok sa však jar objavuje spolu s menej upokojujúcou správou – správou o koronavíruse krúžiacim po celom svete. Ako poznamená realitný trh po zvyšok roka? Poďme sa zamyslieť.

Spôsobí COVID-19 kolaps bývania, aký nastal počas finančnej krízy v roku 2008?

Nízké hypotekárne úrokové sadzby by obvykle predstavovali pôdu pre vysoko konkurenčnú sezónu v predaji nehnuteľností. Koronavírus ale teraz spôsobuje opodstatnené obavy všetkým kupujúcim i predávajúcim.

V minulých rokoch znelo unisono z radov maklérov a developerov, že realitný trh je pevný ako skala a ceny len porastú. Tí však ignorovali fakt, že ďakovať by mali centrálnej banke. Napríklad analýza spoločnosti Deloitte uvádza, že reality a stavebníctvo sú investície, a tie sa v situáciách, keď obrazne povedané „padne hmla“, odkladajú až do jej aspoň čiastočného rozptýlenia. Hoci nevieme, ako veľký negatívny dopad nakoniec zaznamenáme, už teraz je isté, že bude mať minimálne strednodobé následky. Z pohľadu ekonomiky sme obrazne povedané, vypli motor.

Stručne povedané, aj predchádzajúce pandémie jednoducho pozastavili trh s bývaním. Urobí to aj koronavírus?

Veľa štátov zavádza moratórium na zabavenie majetku a nariaďuje bankám ponúkať odloženie alebo znížené platby za akýkoľvek úver, prevažne hypotekárny.

Ide o dôležité opatrenie, ktoré bráni padnutiu trhu s bývaním v dôsledku vlny zabavovania majetku, ku ktorej došlo v roku 2008. Môže mať ale nezamýšľaný dôsledok bankrotu hypotekárnych bánk. Je ťažké odhadnúť, aké dôsledky to môže mať pre bankový sektor, a tým aj pre trh s nehnuteľnosťami.

Keď si investori začnú myslieť, že akciový trh je – ako práve teraz – príliš riskantný, predávajú svoje akcie a kupujú dlhopisy. Zvýšený dopyt zvyšuje cenu dlhopisov. Čím vyššia je cena dlhopisov, tým nižšia je výplata úrokov – nazývaná výnos – relatívne k cene. Ak sú výnosy dlhopisov nižšie, úrokové sadzby hypoték sú tiež nižšie.

Ďalšou vecou, ktorú treba vziať do úvahy, je, že akciový trh klesá, investori hľadajú bezpečnejšie miesta na zaparkovanie svojho bohatstva, a teda trh s dlhopismi stúpa. Pokles akciového trhu môže mať rovnaký vplyv na trh s nehnuteľnosťami. Spoločnosť Roofstock, platforma pre investorov, ktorí kupujú a predávajú nehnuteľnosti na prenájom, zaznamenala od vypuknutia vírusu obrovské odlivy webového prenosu, pretože investori hľadajú menej volatilné investičné príležitosti.

Je pravdepodobné, že mnoho ľudí bude nútených nehnuteľnosť predať, zatiaľ čo tí, ktorí majú k dispozícii voľné finančné prostriedky, sa budú snažiť situáciu na realitnom trhu využiť vo svoj prospech.

Či už stojíte na strane predávajúcich alebo kupujúcich, sme tu pre Vás. Neváhajte nás kontaktovať, radi s Vami preberieme možné dopady, týkajúce sa vašej otázky s nehnuteľnosti, aj v tomto období.