Ak zvažujete investíciu do vášho domu, aby bol o niečo ekologickejší, prečítajte si, aký majú názor realitní profesionáli. Nielenže môže ísť o úsporu mesačných nákladov na energiu, ale nakoniec môže energetická úspornosť pomôcť nehnuteľnosti vyniknúť, keď príde na predaj. S radom produktov dostupných na trhu môže byť ťažké vedieť, ktoré vylepšenia naozaj stoja za investíciu.

Lepšia izolácia

Verdikt: Áno!

V posledných niekoľkých rokoch došlo k mnohým technologickým pokrokom v izolácii, vďaka ktorým je efektívnejšie bránenie sa voči stratám tepla. Mnoho novších izolácií má tiež lepšie zvukovoizolačné vlastnosti.

Cena novej izolácie závisí na veľkosti domu. Podľa Energy Star môžu majitelia domov vylepšením izolácie ušetriť priemerne 11% nákladov na energiu.

Energeticky efektívnejšie okná

Verdikt: Možno

Kúpa nových okien je pomerne nákladná a v niektorých prípadoch nie je zvýšenie izolácie a hodnoty domu, ktoré by ste získali výmenou, tak významné. V niektorých prípadoch môže trvať až 15 rokov, než úspory nákladov na energiu pokryjú pôvodnú investíciu.

Solárne panely

Verdikt: Podľa lokality

Stále sme v počiatkoch tejto technológie, nemusia teda priniesť očakávané výsledky. Technológia solárnych panelov nemusí fungovať v oblastiach s menším slnečným žiarením alebo s chladnejším podnebím. Pre jasné stanovisko k návratnosti je potrebná konzultácia s odborníkom.

Technológia Smart Home

Verdikt: Áno

Technológia inteligentných domov môže mať veľký dopad na uhlíkovú stopu domu, aj keď pravdepodobne nezvýši hodnotu nehnuteľnosti. Inteligentné termostaty, začínajúci cca na 150 eur fungujú tak, že automaticky upravujú teplotu podľa preferencií majiteľa domu a typického použitia. Dom napríklad nie je vykurovaný, keď je prázdny.

Ďalšou možnosťou úspory energie sú zariadenia, ktoré upravujú osvetlenie. Ak ste opustili svoj dom a zistíte, že ste nechali svetlá zapnuté, môžete ich vypnúť na diaľku. Je možné tiež nastaviť osvetlenie na časovač, takže sa automaticky vypnú alebo zapnú počas určitých hodín dňa.